Przepis na zdrowy rosół na kurczaku
Domowy rosół jest często przygotowywaną potrawą na Polskich stołach. Jednak nieraz jest bardzo niedoceniany. Nie tylko jest pełen witamin wzmacniających odporność, minerałów i aminokwasów, które są niezbędne do optymalnego funkcjonowania organizmu, ale stanowi on również niezwykle aromatyczną bazę, z której możesz tworzyć pożywne posiłki. Niezależnie od tego, czy chcesz dopracować swoje umiejętności w przygotowywaniu wybornego rosołu, czy dodać dodatkowy smak i składniki odżywcze do swoich ulubionych przepisów, nasz bulion jest odpowiedzią na wszystko. W tym wpisie podzielimy się naszym ulubionym przepisem na zdrowy domowy rosół pełen składników odżywczych.
Jak ugotować rosół na kurczaku?
Rosół z kurczaka to niesamowicie wszechstronna i aromatyczna zupa, która może być wykorzystana także do przygotowania innych zup, sosów, czy gulaszów. Jest zaskakująco prosty w przygotowaniu, wymaga niewielkiej ilości składników oraz odrobiny cierpliwości na czas gotowania.
Potrzebne składniki
Składniki potrzebne do zrobienia rosołu z kurczaka są prawdopodobnie już w Twojej lodówce. Wszystko, czego potrzebujesz to
- jeden cały kurczak lub podudzie, w zależności od tego, jak dużą porcję chcesz przygotować
- naturalna przyprawa do rosołu bez soli
- sól, pieprz do smaku
- opalana cebula
- dwie marchewki (pokrojone na ćwiartki)
- korzeń pietruszki (pokrojony na ćwiartki)
- korzeń selera (1/4)
- 4 litry wody
Przygotowanie bulionu
Aby rozpocząć przygotowanie tradycyjnego rosołu, włóż kurczaka do dużego garnka i dodaj 4 litry wody. Na dużym ogniu doprowadź wodę do wrzenia, a następnie zmniejsz ogień, tak aby wodą wciąż się gotowała. Pozostaw gotującego się kurczaka na 30 minut. Następnie dodaj wszystkie warzywa do garnka i gotuj przez kolejne 30 minut. Na sam koniec dodaj sól, pieprz i przyprawę do rosołu. Zastanawiasz się, jaka przyprawa do rosołu będzie najlepsza? Wybierz taką, która składa się tylko z naturalnych składników, takich jak suszone warzywa i przyprawy z ewentualnym dodatkiem soli. Gotuj całość ostatnie 30 minut. W zależności od preferencji podawaj odcedzony rosół lub z warzywami. Do talerza z makaronem możesz także postrzępić ugotowanego kurczaka dla zwiększenia wartości odżywczych.
Kiedy przyprawić rosół?
Jeśli chodzi o przyprawianie bulionu, czas jest kluczowy. Kiedy dodasz przyprawy zbyt wcześnie, mogą stać się gorzkie i przytłaczające; zbyt późno, a rosół może wyjść mdły. Zamiast ślepo dodawać składniki wszystkie w tym samym momencie, zwróć uwagę na prawidłowe doprawienie rosołu. Poczekaj do ostatnich 30 minut gotowania, zanim dodasz zioła, przyprawy i sól. Zapewni to, że wszystkie przyprawy zostaną w pełni zintegrowane z płynem, który się zredukuje i skoncentruje, aby uzyskać mocniejszy smak, który nie zostanie zdominowany przez jedną przyprawę.
Ile łyżeczek soli do rosołu?
Ilość soli w rosole zależy przede wszystkim od wielkości przygotowywanego bulionu oraz preferencji smakowych. Lepiej zatem podczas gotowania dać jej mniej, a następnie spróbować zupę i ewentualnie ją doprawić.
Wartości odżywcze rosołu
Wartości odżywcze bulionu są często pomijane, choć w rzeczywistości jest on pełen niezbędnych witamin i minerałów, takich jak potas, magnez, żelazo i cynk, które mogą pomóc organizmowi w optymalnym funkcjonowaniu. Dodatkowo dobry domowy rosół jest niskokaloryczny i ma niską zawartość tłuszczu, więc jego spożycie pomaga osiągnąć cele dietetyczne. Znany jest również ze wspomagania procesu trawienia, co czyni go idealnym wyborem na każdą porę dnia. Wartości odżywcze bulionu powinny być brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o tym, co zrobić na kolację lub obiad. Oferuje on nie tylko wspaniałe korzyści zdrowotne, ale także złożone smaki, które z pewnością wzbogacą Twoje kulinarne doświadczenia.