Czy herbata jest zdrowa?

Ludzie na całym świecie piją herbatę od tysięcy lat i to nie bez powodu. Liczne badania wykazały, że różne rodzaje herbat mogą wzmacniać układ odpornościowy, zwalczać stany zapalne, a nawet zapobiegać rakowi i chorobom serca. Głównymi substancjami prozdrowotnymi zawartymi w herbacie są polifenole. Mają one właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Podczas gdy niektóre napary zapewniają więcej korzyści zdrowotnych niż inne, istnieje wiele dowodów na to, że regularne picie herbaty może mieć trwały wpływ na zdrowie i samopoczucie.

Czy herbata odwadnia?

Herbata – zwłaszcza spożywana w umiarkowanych ilościach nie posiada żadnych skutków odwadniających. Jednak spożywanie dużych ilości herbaty, powyżej 8 filiżanek dziennie, może mieć nieznaczny efekt odwadniający.

Czy herbata ma kofeinę?

Kofeina jest naturalnym środkiem pobudzającym występującym w niektórych pokarmach roślinnych, w tym w herbacie, kawie, kakao i guaranie. Różne jej ilości występują w różnych odmianach herbaty. Działa ona poprzez przyspieszenie impulsów przez ośrodkowy układ nerwowy do mózgu, pomagając nam poczuć pobudzenie i większą uważność. Kofeina wpływa na każdego inaczej, niektórzy są bardzo wrażliwi i w ogóle nie mogą spożywać kofeiny, a inni mogą wypić kilka filiżanek herbaty lub kawy bez widocznych skutków ubocznych.

zdrowa herbata

Ile kofeiny ma herbata?

Ilość kofeiny w herbacie zależy od kilku czynników:

Rodzaj użytej herbaty

Rodzaje herbaty różnią się między sobą zarówno właściwościami, jak i zawartością kofeiny. Biała herbata zawiera jej najmniej. Dodatkowo połamane liście herbaty, które znajdują się w torebkach herbaty, wydzielają więcej kofeiny podczas zaparzania w porównaniu z całymi liśćmi.

Ilość użytej herbaty

Im więcej liści herbaty dodasz się do filiżanki, tym więcej kofeiny zostanie uwolnione. Torebki herbaty naturalnie dostarczają standardową ilość liści herbaty, ale jeśli używasz herbaty liściastej, możesz dodać więcej do dzbanka, aby zwiększyć poziom kofeiny.

Czas zaparzania herbaty

Im dłużej liście herbaty parzone są w gorącej wodzie, tym więcej kofeiny jest uwalniane.

Temperatura wody używana do parzenia herbaty

Wyższe temperatury również zwiększą zawartość kofeiny.

Ile kcal ma herbata?

Czysta herbata bez dodatków praktycznie nie posiada wartości energetycznej. 100 ml zaparzonej herbaty bez dodatków dostarcza ok. 1 kcal. Szklanka zawierająca około 250-300 ml naparu, posiada 2-3 kcal.

Czy herbata może się przeterminować?

Data wybita na dnie puszki z herbatą lub pudełka na herbatę nie jest technicznie datą ważności. Herbata jest stosunkowo wyrozumiała i rzadko się psuje, o ile jest odpowiednio przechowywana. Stara herbata może być po prostu mniej aromatyczna i zaparzy słabszą filiżankę z takiej samej ilości. Innymi słowy, okres przydatności do spożycia herbaty mówi, kiedy prawdopodobnie przekroczyła swoją optymalną jakość do spożycia. Wiele marek określa, że herbata jest nadal całkowicie bezpieczna do picia po upływie daty przydatności do spożycia.